سردخانه
​دات کام​​​​​​​

لوگوی سردخانه
اینستاگرام سردخانه
فیس بوک سردخانه
۰
eng flag

10 بیماری رایج گیاهی (و نحوه­ ی درمان آنها)

 

بیماری­‌های گیاهی یک واقعیت زندگی باغبانان هستند. بیاموزید که چگونه با شایع­‌ترین بیماری­‌های گیاهی مقابله کنید و چگونه از نابودی باغ خود جلوگیری کنید.

 

کپک پودری

مشکل: کپک پودری یک پوشش غبارآلود سفید رنگ بر روی برگ­‌ها، ساقه­‌ها و گل­‌ها ایجاد می­‌کند. این بیماری که توسط قارچ ایجاد می­‌شود، تعدادی از گیاهان از جمله یاس بنفش، سیب، انگور، خیار، نخود، فلوکس، بابونه و گل رز را تحت تاثیر قرار می­‌دهد.

 

بیماری گیاهی

 

 

راه حل: برای کاهش انتشار هاگ، برگ­‌های آلوده را جدا کرده و از بین ببرید. همچنین گیاهان نیاز به زهکشی خوب و گردش هوای کافی دارند. از آبیاری گیاهان به صورت پاشیدن آب بر روی آن‌ها در شب خودداری کنید. آبیاری در اواسط صبح ترجیح داده می­‌شود تا شاخ و برگ گیاهان قبل از غروب آفتاب خشک شود. قارچ کش­‌های تجاری برای کپک پودری موجود است و می­‌توانید با یک قاشق چایخوری قارچ کش محلول در آب، گیاهان را اسپری کنید. استفاده از ترکیب جوش شیرین و یک لیتر آب طبق توصیه جورج «داک» و کیتی آبراهام، نویسندگان کتاب راهنمای باغ شست سبز نیز مناسب است.

یاس بنفش، یک گیاه بسیار معطر، رایج­‌ترین قربانی بیماری سفیدک پودری است.

 

سفیدک کرکی

مشکل: بیماری سفیدک کرکی توسط ارگانیسم‌های قارچ‌مانند ایجاد می‌شود و بسیاری از گیاهان زینتی و خوراکی مانند گل حنا، بنفشه، تاج الملوک، انگور، کاهو و گیاهان خانواده کلمیان مانند کلم بروکلی و گل کلم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سفیدک کرکی که اغلب در آب و هوای مرطوب رخ می­‌دهد، باعث تغییر رنگ قسمت بالایی برگ­‌ها می‌­شود، در حالی که این قارچ در انتهای برگ­‌ها کپک سفید یا خاکستری ایجاد می­‌کنند.

 

سفیدک کرکی

 

راه حل: استفاده از ارقام گیاهی مقاوم به قارج در صورت موجود بودن. قارچ کش در دسترس نیست، اما اقدامات فرهنگی می­‌تواند کمک کند. شاخ و برگ­‌های آلوده یا کل گیاهان را در صورت شیوع سفیدک کرکی حذف کرده و از بین ببرید. از تراکم بیش از حد گیاهان یا آبیاری آنها در عصر خودداری کنید و سال به سال تغذیه گیاه را تغییر دهید.

 

مترجم: مونا سلیمانی

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده
تماس با ما

با ما تماس گرفته و از مشاوران ما کمک بخواهید.

۰۲۶۳۲۷۷۵۴2۴

همه روزه ساعت 8 الی 16:30

بانک اطلاعاتی جامع سردخانه ها راه اندازی شد!

سردخانه خود را ثبت کنید