لوگوی سردخانه

استفاده از ازن به منظور افزایش طول دوره‌ی ماندگاری کاهوی آیسبرگ (بخش اول)

در سال های اخیر استفاده از گاز ازن به عنوان پیشدرمانی برای حفظ کیفیت میوه و سبزیجات به دلیل فعالیت ضد میکروبی آن در برابر باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و اسپورهای باکتریایی و قارچی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. چندین مطالعه در مورد تأثیر تیمار ازن بر ایمنی و کیفیت کاهوی آیسبرگ متمرکز شده است. علاوه بر این، برنامه‌های مختلفی در مورد اثر ضد عفونی کنندگی ازن محلول در آب مورد استفاده برای شستشو بر کیفیت و ایمنی میوه‌ها و سبزیجات با حداقل فرآوری ارائه شده است اما منابع کمی در مورد ازن استفاده شده برای کاهوی آیسبرگ تازه برداشت شده وجود دارد. هدف از این کار ارزیابی اثر خنک کردن (نگه داشتن در یخچال) در دمای 4 درجه‌ی سانتی‌گراد، همراه با تیمار اوزونیزاسیون با غلظتppm  0.2 بر روی ماندگاری کاهوی تازه خرد شده در مقایسه با کاهوی کنترل بود که فقط به مدت 7 روز در دمای 4 درجه‌ی سانتی‌گراد ذخیره شده بود.

 

آیسبرگ و ماندگاری با ازن - Ozon

 

 

استفاده از ازن می‌تواند برای ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات با حل شدن در آب مورد استفاده برای شستشوی آنها یا با ثابت نگه داشتن غلظت ازن از طریق استفاده از یک ژنراتور مناسب در طول ذخیره‌سازی محصول در سردخانه‌ای با دمای 4 درجه‌ی سانتی‌گراد، استفاده گردد. در این بخش ما اثر ذخیره‌سازی در سردخانه با دمای 4 درجه‌ی سانتی‌گراد، همراه با ازن سازی در غلظت  ppm 0.2 بر روی ماندگاری کاهوی تازه برداشت شده را در مقایسه با تیمار شاهد که برای نگهداری آن فقط از سردخانه استفاده شده بود، ارزیابی کردیم. آزمایشات اولیه نشان داد که استفاده از ازن در غلظت‌های کم مانندppm  0.2، تغییرات حسی را مشخص نمی‌کند به همین دلیل، اثر تیمار بر روی هر دو پارامتر حسی قابل درک، مانند ثبات رنگ و پارامترهای میکروبیولوژیکی، برای ایمنی محصول، ارزیابی شده است. تجزیه و تحلیل دو طرفه (زمان ، تیمار) تأثیر معنی‌داری از هر دو عامل بر پارامترهای رنگ‌سنجی نشان داد (000/0 = p). به طور خاص‌، تعداد نهایی باکتری‌ها و کلی فرم‌ها در کل دوره‌ی ذخیره‌سازی افزایش یافته است که برای نمونه‌های ازن‌دار به طور قابل توجهی کمتر از نمونه‌های شاهد است. بنابراین، نتایج میکروبیولوژیکی به دست آمده در زمان‌های مختلف ذخیره‌سازی نشان می‌دهد که استفاده از ازن در رشد میکروبی در حین نگهداری در سردخانه‌ی ماده‌ی اولیه در مقایسه با نمونه‌ی شاهد تیمار نشده مؤثر است. به طور خاص، اثرات مثبت ازن سازی پس از روز سوم ذخیره‌سازی قابل توجه بود، همانطور که با روند شمارش کل باکتری‌ها و کلی فرم‌های کلی منجمد شده و محصول تیمار شده با ازن در مقایسه با محصول فقط در یخچال نگهداری شده، نشان داده شده است.

 

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از ازن در سردخانه به منظور افزایش ماندگاری محصولات غذایی، با تیم تخصصی ما در ارتباط باشید. 

 

منبع: oaj.fupress.net

مترجم: مونا سلیمانی

 

 

 

۵
از ۵
۲۲ مشارکت کننده
تماس با ما

با ما تماس گرفته و از مشاوران ما کمک بخواهید.

۰۲۶۳۲۷۷۵۴2۴

همه روزه ساعت 8 الی 16:30

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش