لوگوی سردخانه

کمپرسور چیست و معرفی انواع کمپرسور

کمپرسور سردخانه فعلی بیش از 280 سال فعالیت و همکاری مستمر علم و صنعت کنار یکدیگر است. تصمیم گرفتیم برای شناخت کمپرسور بطور کامل، کل سرگذشت این صنعت را گردآوری کنیم و در اختیار شما کاربر گرامی قرار دهیم.
برای مشاهده تاریخچه کمپرسور بر روی لینک زیر کلیک کنید.

تاریخچه ساخت و تولید کمپرسور سردخانه

مقاله تاریخچه کمپرسور
تاریخچه کمپرسور سردخانه

تعاریف کمپرسور

کمپرسور تبرید چیست؟
کمپرسورها یکی از مهمترین قسمت های چرخه تبرید هستند. کمپرسور مبرد را که در قسمت خنک کننده جریان دارد، در آنجا خنک می کند. سپس به شیر انبساط، و اواپراتور منتقل می شود و سرانجام دوباره توسط کمپرسور مکیده می شود. برای عملکرد صحیح چرخه تبرید، مبرد باید تحت فشار مطابق با دمای اشباع بالاتر از دمای هوا یا آب طبیعی موجود باشد. این عملکرد اساسی است که توسط کمپرسور انجام می شود. فشرده سازی مبرد به فشار مناسب، چگالش و گردش مناسب آن را در طول چرخه تضمین می کند. ظرفیت تبرید یا تهویه مطبوع کاملاً به ظرفیت کمپرسور بستگی دارد.

کمپرسور

​​دانشمندان تاثیرگذار در صنعت تبرید

​در سال 1756 در ادینبورگ بود که اولین نمایش عمومی مستند از یخچال مصنوعی را ارائه داد. کالن از پمپ برای ایجاد خلاء جزئی بر روی ظرف دی اتیل اتر استفاده کرد، که در آن زمان جوشانده می شود و گرما را از محیط اطراف جذب می کند. این مقدار کمی یخ ایجاد کرد، اما این فرایند هیچ کاربرد تجاری پیدا نکرد.

ادامه مطلب

پرکینز به اولین اختراع چرخه تبرید فشرده سازی بخار، اختصاص یافته در 14 اوت سال 1834 و با عنوان "دستگاه ها و وسیله تولید یخ و مایعات خنک کننده" اختصاص یافته است. این ایده توسط مخترع دیگر آمریکایی به نام الیور ایوانز به وجود آمده است که در سال 1805 این ایده را تصور کرد اما هرگز یخچال ساخته نشده است. حق ثبت اختراع در هر دو اسکاتلند و انگلیس بطور جداگانه اعطا شد.

ادامه مطلب

کارل لیند (11 ژوئن 1842 - 16 نوامبر 1934) دانشمند، مهندس و بازرگان آلمانی بود. وی یک چرخه برودتی را کشف کرد و اولین فرآیندهای جداسازی هوا و رقیق شدن گاز در مقیاس صنعتی را اختراع کرد. لیند همچنین بنیانگذار آن چیزی بود که اکنون به عنوان Linde plc شناخته می شود، بزرگترین شرکت گازهای صنعتی در جهان و طلیعه ایجاد زنجیره تامین از گازهای صنعتی به عنوان یک خط سودآور کسب و کار است​​​​​​​.

ادامه مطلب

ویلیام سی دورانت، (زاده ۸ دسامبر ۱۸۶۱ درگذشته ۱۸ مارس ۱۹۴۷) بازرگان، کارآفرین، صنعتگر و از پیشروهای صنعت خودروسازی در ایالات متحده آمریکا بود. وی بنیانگذار ابرکمپانی جنرال موتورز بود و چندین شرکت خودروسازی در ایالات متحده نیز، با مشارکت دورانت راه‌اندازی شدند، که به‌عنوان نمونه لوئیس شورولت شرکت خودروسازی شورولت را با مشارکت وی تأسیس نمود. این شرکت بعدها توسط دورانت خریداری شد.

ادامه مطلب

​​​دربخش اول به معرفی کمپرسور ها می پردازیم بی آنکه به کاربرد تخصصی آنها در سردخانه ها و نقش آنها در صنعت تبرید اشاره کاملی داشته باشیم، اینکه کمپرسورها واقع چگونه کار می کنند؟ در ادامه این مقالات سعی کردیم بروزترین و دقیق ترین اطلاعات را از برترین شرکت های سازنده کمپرسورهای دنیا جمع آوری کرده و مطابق با نیازهای کشور به معرفی به روزترین و بهترین کمپرسورهای حال حاضر دنیا بپردازیم.
نقش این ماشین ارزشمند در دنیای امروز بسیار پر رنگ بوده و در تمام صنایع مادر و زیرساختی از کمپرسورها استفاده می گردد.

کمپرسورهای رفت وبرگشتی از قدیمی ترین کمپرسورهای برودتی تجاری امروزه هستند. این سیستم ها از عملکرد یک موتور احتراق داخلی تقلید می کنند، با استفاده از پیستونی برای فشرده سازی مبرد قبل از باز کردن شیر، آن را به داخل کویل ها می فرستند. با عقب کشیدن پیستون، دریچه دیگری باز می شود و به مبرد گاز اجازه می دهد تا محفظه را قبل از فشرده شدن مجدداً با فشار پر کند. شما می توانید کمپرسورهای متقابل را با عنوان یک کاره یا دو کاره توصیف کنید. یک کمپرسور تک کاره فقط به مبرد اجازه می دهد تا در یک طرف پیستون کار کند، در حالی که یک کمپرسور دو منظوره اجازه می دهد تا مبرد به طور مداوم در دو طرف پیستون فشرده شود. کمپرسورهای رفت و برگشتی بسیار متداول هستند، اما آنها گزینه های بسیار مناسبی برای مصرف انرژی بهینه نیستند و به دلیل پیچیدگی، تعمیر و نگهداری آنها دشوار است. با این وجود، برخی سیستم ها همچنان از کمپرسورهای برگشت پذیر استفاده می کنند زیرا بسیار بادوام هستند و تقریباً در هر پروژه ای و در اکثر محیط ها قابل استفاده هستند.

​انواع کمپرسورها پیستونی از نظر ساختار کارکرد بطور عمومی (هوا-تبریدی)

​​​single acting & double acting

کمپرسور دیافراگم  به عنوان کمپرسور غشایی یا پرده ای شناخته می شود. این کمپرسور هوا را با استفاده از یک پرده  چرخان، فشرده می کند، تا هوا را به داخل ناحیه فشرده سازی بکشاند و به آن فشار وارد کند تا در قسمت  انبار ذخیره شود. کمپرسور دیافراگم از یک سیستم پیستونی هیدرولیکی تشکیل شده است. که به خوبی آب بندی شده و یاطاقان در طرح حذف شدند زیرا مایع یونی با گاز (هوا) مخلوط نمی شود. این کمپرسورها برای ظرفیت بسیاربالای هواسازی در صنایعی  که وابستگی زیاد به باد برای دستگاه های پنوماتیک خود دارند کاربرد دارد.

Diaphragm compressor

کمپرسور دیافراگم
کمپرسور پیستونی

کمپرسور داینامیک ​(Dynamic)

کمپرسورهای دینامیکی به کمپرسورهای گریز از مرکز و محوری تقسیم می شوند. کمپرسورهای گریز از مرکز تقریباً مورد استفاده ترین کمپرسور پویا هستند و از این رو در این فصل مورد تاکید قرار می گیرد. کمپرسورهای محوری در عملکرد با کمپرسورهای گریز از مرکز مشابه هستند اما بندرت درپروژه های بسیار بزرگ استفاده می شوند. بخش جداگانه در این فصل به طور مفصل در مورد کمپرسورهای محوری بحث خواهیم کرد. کار یک کمپرسور پویا بر اساس اصول اساسی ترمودینامیک است. در فرآیند فشرده سازی الکتروتروپی، کار روی یک مایع انجام می شود تا فشار آن افزایش یابد. کمپرسورهای دینامیکی به دلیل محدوده عملکرد زیاد، در شرایط کار ثابت مناسب تر هستند.

ادامه مطلب

کمپرسور سانتریفیوژ  Centrifugal Compressors

کمپرسورهای سانتریفیوژ درون خطی می توانند به عنوان ترکیبی از یک یا چند مرحله کمپرسور گریز از مرکز که در مورد یک محور مشترک کار می کند، توصیف شوند. هر مرحله از پروانه های چرخشی تشکیل شده است که انرژی جنبشی را به داخل گاز منتقل می کنند که با کاهش فشار گاز به افزایش فشار استاتیک تبدیل می شود. برای باقی مانده از این فصل می توان فرض کرد که همه پروانه ها در همان شافت کار می کنند.

اصول مختلف کار باعث ایجاد اختلاف در ویژگی های عملکرد کمپرسورهای گریز از مرکز در مقایسه با نمونه های واحد برگشتی می شود. کمپرسورهای گریز از مرکز در طیف گسترده ای از کاربردها در کارخانجات شیمیایی، پالایشگاه ها، بالابرهای گاز ساحلی و تزریق گاز در خارج از ساحل، جمع آوری بنزین و در انتقال و ذخیره سازی گاز طبیعی استفاده می شوند.

کمپرسور آکسیال
ادامه مطلب

کمپرسور محوری​​​​​​​
 Axial Compressors​​​​​​​

کمپرسورهای محوری می توانند جریان حجمی زیادی را تحمل کنند و از کمپرسورهای گریز از مرکز کارآمد تر هستند. با این حال، سانتریفیوژها کمتر آسیب پذیر هستند و از این رو، قابل اطمینان تر، دامنه های عملیاتی گسترده تری دارند و نسبت به رسوب، کمتر مستعد هستند.

کمپرسورهای محوری فقط باید برای هوا، گاز طبیعی شیرین یا گازهای غیر خورنده در نظر گرفته شوند.
کمپرسورهای محوری در اصل ماشین های کم فشار و پر فشار هستند، برخلاف جریان پایین، کمپرسورهای سانتریفیوژ با فشار بالا (کمپرسورهای محوری که در توربین های گازی استفاده می شوند اغلب برای فشارهای بالاتر و نسبت فشار فشرده سازی طراحی می شوند).

سانتریوفیوژ
ادامه مطلب

کمپرسور چرخشی ​(​Rotary)

کمپرسور روتری

​کمپرسور اسکرو دوار در حال کار

کمپرسورهای دوار زیر مجموعه ماشین های جابجایی مثبت هستند. کمپرسورهای روتاری با وجود تفاوت در ساخت و ساز، دارای چندین ویژگی مشترک هستند. بر خلاف کمپرسورهای معکوس، کمپرسورهای دوار از سوپاپ ها برای جابجایی گاز از طریق دستگاه استفاده نمی کنند. در مقایسه با کمپرسورهای دوار کمپرسورهای پیستونی: وزن کمتری دارند، لرزش کمتر را در کل سیستم تجربه خواهید کرد، به پایه های سنگین و بسیار محکم هم  احتیاج ندارید.
طراحی بدنه کمپرسورهای روتاری بسیار متفاوت است. در ساخت و ساز آنها از تک روتور و چند روتور استفاده می شود. طراحی روتور مورد اصلی است که انواع مختلف کمپرسورهای دوار را از یکدیگر متمایز می کند.​​​​​​​

یک کمپرسور بدون چرخش روغن قرار دارد. کمپرسور لوب دوار نوعی کمپرسور جابجایی مثبت از نوع دوار است. با توجه به شرایطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، کمپرسورهای لوب روتاری معمولاً به عنوان دمنده های نوع "ریشه" یا تقویت کننده خلاء شناخته می شوند.

​کمپرسور لوب دوار (​​​​​​​ROTARY-LOBE)

کمپرسور روتری

کمپرسور اسکرو (Screw)

جالب اینجاست که کمپرسور اسکرو در سال 1878 اختراع شد. با این حال، کاربردهای تجاری به دلیل عدم توانایی در تولید انبوه به واسطه تجهیزات ساخت آن دوره رشد نکرده و به آرامی توسعه یافتند. در طی 10 سال گذشته، چندین تولید کننده کمپرسورهای اسکرو را به صنعت تبرید ارائه دادند و از فناوری پیستونی قدیمی دور شدند. فن آوری کمپرسور های اسکرو دارای مزایای بسیاری نسبت به انواع پیستونی است، از جمله افزایش قابلیت اطمینان و بهبود عملکرد است. علاوه بر این اولویت ها، برخی از ویژگی های قابل توجه باعث می شود کمپرسور اسکرو برای پیشرفت ها و پروژه های آینده باشد. کمپرسورهای اسکرو نیز از اجزای سیستم خنک کننده جابجایی مثبت هستند. به عنوان یک کمپرسور اسکرو و دوقلو به طور گسترده ای در تبرید استفاده می شود. یکی از کمپرسورهای اسکرو از یک روتور پیچ (شافت) و یک جفت روتور گیت تشکیل شده است که سپس به صورت شبکه ساخته شده و همراه با فرم مورد حجم فشرده سازی شده، که فشرده شده است.

کمپرسور اسکرو

کمپرسور Liquid-Ring

کمپرسورهای حلقه مایع دارای تعدادی ویژگی مطلوب هستند. آنها یک جریان گاز نسبتاً پایدار را با نوسانات فشار بسیار کمی تأمین می کنند و از میزان سر و صدای کم و ویژگی های آن بسیار روان بودنشان است. از جمله تجهیزات جانبی، آنها نسبت به وزن مناسب و جای نصب کمتری را می خواهند که برای بسته های کوچک کمپرسور که باید سبک و کم حجم باشند از مزایای مهم آن است. علاوه بر این، عملکرد کامل بار و جزئی آن ها از نظر منطقی خوب است، که اغلب از بسیاری از کمپرسورهای دیگر بهتر است. طراحی خاص آن، تعمیر و نگهداری کمپرسورها را بدون جداسازی لوله ها و اتصالات مایع سرویس امکان پذیر می کند. این کمپرسورها غالبا برای نقل و انتقال مایع ها استفاده می شوند.

کمپرسور لیکوید

اولین کمپرسورهای اسکرال عملی تا بعد از جنگ جهانی دوم در بازار ظاهر نشدند، هنگامی که ابزارهایی با دقت بالاتر ساخت آنها را امکان پذیر کردند. در سال 1981، Sanden شروع به تولید اولین کمپرسورهای اسکرال تجاری برای سیستم های تهویه مطبوع خودرو کرد.  آنها تا سال 1983 هنگامی که هیتاچی اولین تهویه هوا جهان را با یک کمپرسور اسکرال هرمتیک به بازار عرضه کرد، از نظر تجاری برای تولید تهویه مطبوع تولید نمی شدند.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرول
کمپرسور اسکرول

​کمپرسورهای اسکرال در ایران نیز از مقبولیت خوبی برخوردار بوده و بعنوان کمپرسورهای ارزان تر و به صرفه در ساخت سردخانه ها استفاده می شود بخاطر وسعت زیاد این نوع کمپرسورها از جهت ظرفیت در مقیاس های کوچک بسیار پرکاربرد می باشد.

کمپرسورهای پره ای دوار شامل یک محفظه استوانه ای، دو دهانه - یک مکش و یک تخلیه - و یک بخش گرداننده است که به صورت غیرمتمرکز نسبت به محفظه قرار گرفته است. فشرده سازی با جریان هوای سرد به داخل محفظه اتفاق می افتد که در آن به دلیل چرخش خارج از مرکز، حجم مورد نظر کاهش می یابد.
از مزایای کمپرسورهای پره ای دوار می توان به هزینه کم و ابعاد فشرده اشاره کرد که این کمپرسورها را به بهترین انتخاب برای کاربردهای خانگی کم ظرفیت (یخچال فریزر، تهویه مطبوع) تبدیل می کند. اخیراً، فناوری کمپرسور پره‌ای دوار (که به طور کلی «دوار» نامیده می‌شود) از طریق معرفی کمپرسورهای «دوقلو» با دو روتور که در جهت‌های مخالف هم می‌چرخند، تکامل یافته است. این ویژگی‌ها نویز کمتری دارند و ارتعاشات کمتری تولید می‌کنند تا حدی که کمپرسورهای دوار را جایگزین خوبی می‌کنند که اغلب به کمپرسورهای اسکرال گران‌تر و حجیم‌تر ترجیح داده می‌شوند.
راندمان کمپرسورهای دوار در مقایسه با تکنولوژی تک روتاری خوب و بالاتر است. راندمان نیز به طور متوسط در یک محدوده عملیاتی وسیع از کمپرسورهای اسکرول بالاتر است. این ویژگی طیف وسیع تری از کاربردها را تا ظرفیت خنک کننده 50 کیلووات  فراهم می کند و آنها را برای بازارهای تجاری و صنعتی مناسب می کند.
بالاترین راندمان فناوری کمپرسورهای دوار زمانی به دست می آید که آنها با موتورهای DC بدون برس نصب شده و توسط معکوس کننده هدایت شوند. در حال حاضر کمپرسورهای دوار دوتایی BLDC دارای بالاترین نسبت بین ظرفیت خنک‌کننده و اندازه کمپرسور هستند و می‌توانند به حداکثر سرعت 7800 دور در دقیقه در مقابل 5500-6600 دور در دقیقه که معمولاً توسط کمپرسورهای اسکرول به دست می‌آید برسد.​​​​​​​

کمپرسور چرخشی پره ای (Rotary vane)

کمپرسور روتری وین
جزییات کمپرسور روتری وین
ادامه مطلب

کمپرسورهای پیستونی سردخانه  یکی از پرکاربردترین نوع کمپرسورهای برودتی است. آنها مانند موتور اتومبیل آرایش پیستون و سیلندر دارند. حرکت برگشتی پیستون به دلیل قدرت خارجی ، مبرد را درون سیلندر فشرده می کند. سه نوع کمپرسور متقابل وجود دارد:

​​​​​​​نوع مهر و موم شده hermetic، نیمه مهر و موم شده semi hermetic و نوع باز open type. باز کمپرسورهای برگشت پذیر می تواند از نوع تک سیلندر یا نوع چند سیلندر باشد.

​​انواع کمپرسورهای پیستونی

کمپرسور پیستونی

بیش از 200 سال است کمپرسورهای پیستونی  برای فشرده سازی  مورد استفاده قرار می گیرند اما در 50 سال گذشته، با وجود عنوان منتخب کمپرسورها را داشتن،  تسلط آنها از بین رفته است زیرا سایر انواع کمپرسور توسعه یافته اند. کمپرسورهای برگشت پذیر تقریباً در هر نوع کاربرد فشرده سازی قابل استفاده هستند، اما سایر انواع کمپرسور معمولاً برای برنامه های خاص ترجیح داده می شوند.

​کمپرسورهای hermetically sealed

​یک کمپرسور هرمتیک یا مهر و موم شده است که در آن هر دو کمپرسور و موتور در یک پوسته فولادی جوش داده شده بیرونی محدود می شوند. موتور و کمپرسور به طور مستقیم در همان شافت قرار دارند و موتور درون مدار تبرید قرار دارد. بنابراین نیاز به مهر و موم شافت با مشکل نشت مبرد ناشی از آن برطرف شد. کلیه اتصالات خط لوله مبرد به پوسته فلزی بیرونی از طریق جوشکاری یا تراشکاری است.

ادامه مطلب
کمپرسور هرمتیک

​کمپرسورهای Semi-hermetically

با وجود طیف گسترده ای از کمپرسورها که اکنون در دنیای مهندسی وجود دارد، یکی از راه های متمایز برای تمایز آنها روش طراحی آنهاست.
کلمه هرمتیک از کلمه هرمیت گرفته شده است، به معنای جدا شدن از جهان خارج و به همین ترتیب، هرمتیک به معنی مهر و موم محکم می باشد. بنابراين مهر و موم های هرمتيک از نظر مهندسی به مهرهای مهر و موم شده كه برای نگهداری يك سيستم بسته عملكرد استفاده مي شود، اشاره دارند.
کمپرسور هرمتیک، به تعبیر زمانی است که کمپرسور اصلی و موتور هر دو در داخل محفظه بیرونی مهر و موم شده باشند تا بتوانند در یک محیط منزوی کار کنند. به این ترتیب، این اصطلاح برای طبقه بندی کمپرسورها به سه نوع مجزا استفاده می شود.

ادامه مطلب
کمپرسور سمی هرمتیک
​کمپرسورهای Open Type

مهمترین مزیت کمپرسورهای باز این است که می توان آنها را از طریق منابعی غیر از برق مانند توربین یا موتور احتراق داخلی هدایت کرد. با این حال، آنها مستعد ابتلا به نشتی هستند، به ویژه هنگامی که مهر و موم ها شروع به پیری و تخریب می کنند. مهر و موم ها اغلب یک ماده ترموپلاستیک هستند که برای حفظ اثر درزگیر باید روغن کاری شوند. در فواصل منظم، این مهر و موم ها باید تعویض شوند. به همین دلیل، بخش مهمی از نگهداری کمپرسور برنامه ای است که به تکنسین ها هشدار می دهد تا مهر و موم های کمپرسور را جایگزین کنند.

کمپرسور باز
ادامه مطلب

کمپرسورهای صفحه مدور کمپرسورهای برودتی هستند که در سوپرمارکت‌ها، سردخانه‌ها و فریزرها و کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند. قدرت آنها بین 5 تا 60 اسب بخار است. کمپرسورهای دیسکی با نوسان ظرفیت از 10 تا 100 درصد در دسترس هستند. این توانایی تطبیق، ظرفیت با بار مورد نظر تجهیزات سرمایشی را فراهم می کند. نوسان ظرفیت فشار مکش و تغییرات دمایی فضای یخچال را کاهش می دهد و باعث کاهش سرعت چرخش کمپرسور می شود. کاهش سرعت چرخش، کیفیت عملکرد کمپرسور را افزایش می دهد.​​​​​​​

کمپرسور دیسکی (Discus)
کمپرسور دیسکاس
​تصاویری از کمپرسورهای پیستونی
محل مصرف و کاربری کمپرسورهای تبریدی

​​​​​​​سیستم های برودتی و خنک کننده برای کارآمد بودن بسیاری از صنایع مهم است، از منطقه خنک کننده گرفته تا مراکز داده. یخچال و فریزر صنعتی به ویژه در خنک کننده منطقه می تواند منجر به مزایای مهم اقتصادی و زیست محیطی برای پروژه های مسکونی یا تجاری املاک و مستغلات ، هتل ها ، بیمارستان ها ، دانشگاه ها و دفاتر شود.
هر صنعت دارای الزامات و متغیرهای خاص خود است که در بسیاری از سیستمهای خنک کننده و اندازه های موجود امروزه بازتاب داده می شود. در کنار این امر ، سیستم های خنک کننده صنعتی و راه حل هایی که به راحتی اجرا می شوند، مانند نمونه هایی که توسط ARANER ارائه می شود، ابزاری قدرتمند برای تقویت بهره وری و بهبود تولید است، صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می کنید.

​صنایع غذایی

حفظ زنجیره سرد در صنعت F&B برای حفظ محصولات و جلوگیری از آلودگی های میکروبیولوژیکی بسیار مهم است. هر محصول دارای شرایط بهینه برای ذخیره سازی و نگهداری است. در فرایند آماده سازی ، دما یکی از مهمترین پارامترها برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی است. در محصولاتی مانند ماهی، مرغ، گوشت، لبنیات یا میوه، سیستم های برودتی لازم است تا محصولات را در دمای پایین نگه دارید و مدت زمان مصرف توصیه شده را افزایش دهید انواع دیگر صنایع F&B - مانند یک کارخانه در صنعت غذا- برای تکمیل واکنشهای بیولوژیکی و شیمیایی موجود در طی فرآیند، به چندین سیستم برودتی نیاز دارند و پس از اتمام مراحل، شرایط بهینه محصول را حفظ می کنند. ما در ایران از انواع ساختارهای سرمایشی استفاده کرده و در کلیه مراحل ساخت و تکمیل آنها توانمند هستیم انواع سردخانه های نگهداری مواد غذایی انواع مختلف از خطوط سرمایشی در کارخانه های مواد غذایی مانند بستنی سازی ها و...

مرکز داده

مراکز داده گروه هایی از سرورهای مورد استفاده برای پردازش و توزیع داده ها را ذخیره می کنند. سرورها به طور طبیعی در حین کار گرما تولید می کنند و اگر گرما از بین نرود دما افزایش می یابد. متأسفانه این می تواند بر عملکرد سرورها تأثیر منفی بگذارد. برای جلوگیری از این مشکل، سیستم های خنک کننده هوا معمولاً در این مراکز داده قرار می گیرند، گرمای تولید شده را از بین می برند و عملیات نگهداری را به حداقل می رسانند. این سیستم های خنک کننده بسته به شرایط بیرونی معمولاً مبتنی بر هوا یا مایع است. علاوه بر این، سیستم های خنک کننده جدید با استفاده از آب دریا به عنوان مبرد، از نظر محیط زیست سازگارتر هستند.

مرکز داده در سردخانه
Data Centre سردخانه

تولید برق

تولید برق اغلب بر اساس احتراق سوخت های مختلف صورت می گیرد. برای دستیابی به راندمان بالاتر، هوای ورودی باید در شرایط مشخص باشد. اگر دمای هوای ورودی خیلی زیاد باشد، چگالی آن کاهش می یابد و دچار افت تولید برق می شود. برای جلوگیری از این مشکل، از سیستم هایی مانند سیستم خنک کننده هوای ورودی توربین، سیستمی برای خنک کردن این جریان های هوا استفاده می شود. سایر قسمت های سیستم های تولید و توزیع مانند ژنراتورهای برقی یا کارخانه های توزیع نیز در هنگام کار گرما تولید می کنند. برای به حداقل رساندن عملیات نگهداری، سیستم های برودتی لازم است. این تجهیزات تبرید معمولاً مبتنی بر چرخه فشرده سازی یا جذب است.

مراحل تولید برق در سردخانه

​خنک کننده محیطی

یكی از بازارهای برتر برای سرمایش، تأمین هوای خنک به مناطق شهری و توریستی متمرکز شده است، بنابراین از این طریق آسایش محیط های محصور شده به طور مستقل از هوای خارج راحت می شود. در هتل ها، استراحتگاه ها و مناطق بزرگ، تولید یخچال معمولاً توسط سیستم های خنک کننده منطقه انجام می شود. مفهوم خنک کننده ناحیه ای مربوط به تولید جریان های خنک کننده (عمدتا آب سرد) با فناوری های مختلف در یک کارخانه مرکزی است. سپس در مکان های پرجمعیت مختلف مانند خانه ها، ادارات، محل های مختلف یا سایر پروژه های مسکونی یا تجاری توزیع می شود. با متمرکز کردن تولید خنک کننده، راندمان بالاتری حاصل می شود. این امر به دلیل بهینه سازی تجهیزات صنعتی و مصرف برق در مقایسه با سیستم های برودتی جداگانه برای هر ساختمان. علاوه بر این، خنک کننده منطقه از مزایای دیگری مانند کاهش در سرمایه، بهره برداری و هزینه های نگهداری با توجه به سیستم های خنک کننده انفرادی برخوردار است. همراه با سیستم های ذخیره انرژی، کاهش قابل توجهی در اوج تقاضای برق حاصل می شود. خنک کننده منطقه مزایای مهم اقتصادی و زیست محیطی را برای جوامع مسکونی و مناطق توریستی فراهم می کند. بسته به اندازه منطقه یا منطقه مورد نیاز برای یخچال، تولید خنک کننده منطقه نیاز به تجهیزات و فن آوری های مختلفی دارد. یک مسئله اساسی برای انتخاب مناسب ترین روش خنک کننده در هر مورد، دسترسی به منابع آب یا آب دریا است، زیرا این مکانیسم معمول برای تولید و یا توزیع جریان های خنک کننده است. برج های خنک کننده و سیستم های چگالشی مستقیم/ غیرمستقیم از جمله پرکاربردترین فناوری های خنک کننده هستند. با این حال، در مکان هایی مانند منطقه خاورمیانه، که تامین آب محدود است، می توان از سیستم های جایگزین مانند چیلرهای زمین گرمایی یا سیستم های دارای آب خنک شده در آب استفاده کرد.

خنک کننده محیطی

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

اگرچه واکنش های شیمیایی و پتروشیمی به اندازه واکنش های موجود در حوزه داروسازی کنترل نمی شوند، کنترل دما عامل مهمی در دستیابی به راندمان بالا در تحولات آنها است. تقطیرها، تبلورها یا میعانات کارهایی هستند که نیاز به از بین بردن گرما دارند. از این رو سیستم های تبرید برای به دست آوردن محصولاتشان ضروری است. در صنایع شیمیایی و پتروشیمی از گیاهان خنک کننده در مقیاس بزرگ در فرآیندهای آنها استفاده می شود. با توجه به جریان زیاد مورد نیاز و موقعیت مکانی صنایع، از آب رودخانه یا آب دریا به عنوان مبرد استفاده می شود. چرخه های فشرده سازی و چرخه جذب برای خنک کردن جریان گرم پس از اتلاف گرما در عملیات مختلف استفاده می شود. علاوه بر این، از آنجا که جریان های گرم نیز در سایر قسمت های فرآیند مورد نیاز هستند، معمولاً مبدل های حرارتی برای گرم کردن این جریان ها و به حداکثر رساندن بهره وری در کار استفاده می شود.

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

یخچال تجاری

یخچال تجاری به طراحی، نصب و نگهداری لوازم یخچال دار از نوع مورد استفاده فروشگاه های خرده فروشی، رستوران ها، هتل ها و موسسات جهت ذخیره سازی، نمایش، پردازش و پخش کالاهای قابل فساد از انواع مختلف مربوط می باشد.

یخچال تجاری

سیستم های تهویه مطبوع سیار

سیستم های تهویه مطبوع موبایل در تمام حالت های حمل و نقل از جمله اتومبیل، اتوبوس، کامیون و قطار استفاده می شود. در طی بیست سال گذشته، هزینه های این سیستم ها کاهش یافته است و سیستم های تهویه مطبوع اکنون در کل جز کمترین مدل های استاندارد استاندارد هستند. از نظر تاریخی، بیشتر سیستم های تهویه مطبوع موبایل از R12 استفاده کرده اند. از آنجا که R12 به عنوان بخشی از پروتکل مونترال منقضی شده است، OEMS خودرو به R134a به عنوان مبرد جهانی مورد نظر تبدیل شده است و گازهای مقاوم سازی موجود برای سیستم های قدیمی R12 موجود است. از آنجا که سهم گازهای مبرد در گرم شدن کره زمین به یک موضوع فزاینده تبدیل شده است، OEM های خودروسازی به دنبال جایگزینی های GWP پایین تر به R134a هستند تا مبدل طولانی مدت انتخاب شوند. با این کار ، در سال 2006، کمیسیون اروپا بخشنامه جدیدی را منتشر كرد كه خواستار استفاده از گازهای مبرد با GWP 150 یا كمتر در سیستم عامل های جدید اتومبیل از ژانویه سال 2011 و كلیه اتومبیل ها از ژانویه سال 2017 بود. راه حل ها در اروپا و همچنین برآورده شدن قوانین مشابه و تقاضای مشتری در سایر جغرافیاها. Linde Gas قادر است طیف کاملی از گازهای مبرد مورد نیاز برای هر وسیله نقلیه را ارائه دهد، خواه شما از سیستم قدیمی R12 با R437A استفاده کنید، یا از R134a برای سرویس دهی به سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده در اکثر اتومبیل ها استفاده کنید، یا وسیله نقلیه را با استفاده از کم جدید سرویس دهید. GWP HFO مانند Opteon® YF یا مبرد طبیعی R744. Linde همچنین می تواند مبرد و خدمات مرتبط را برای پشتیبانی از نصب شده در برنامه های "پر" اول خود ارائه دهد، به خصوص اگر میزان حجم شما نسبتاً کم باشد.

سیستم تهویه سیار

یخچال های صنعتی

یخچال صنعتی اغلب با سردخانه های تجاری اشتباه گرفته می شود زیرا تقسیم بین این دو منطقه به روشنی مشخص نشده است. به عنوان یک قاعده کلی، کاربردهای صنعتی در اندازه های بزرگتر از کاربردهای تجاری بوده و از ویژگی های متمایز نیاز به حضور یک کارمند در کار، معمولاً یک مهندس عملیاتی دارای مجوز برخوردار هستند. کاربردهای صنعتی معمولی شامل  مواد غذایی (گوشت، ماهی، طیور، غذاهای یخ زده و غیره)، کارخانه های تولید آب میوه، مواد خامه ای و گیاهان صنعتی مانند پالایشگاه های روغن، و غیره است. همچنین برنامه هایی که به صنعت ساخت و ساز مربوط می شوند.

یخچال صنعتی

یخچال و فریزر خانگی

یخچال و فریزر داخلی از نظر دامنه نسبتاً محدود است که در درجه اول مربوط به یخچال و فریزرهای خانگی است، با این حال، چون تعداد واحدهای موجود بسیار زیاد است، یخچال و فریزر داخلی بخش قابل توجهی از صنعت تبرید را نشان می دهد. واحدهای داخلی معمولاً از نظر اندازه کوچک هستند و دارای ضریب ورودی انرژی از 35 W تا 375 W بوده و از نوع مهر و موم شده هرمتیکی هستند. از آنجا که این برنامه ها برای همه آشنا هستند، در اینجا بیشتر توضیح داده نمی شود. با این وجود، مشکلات موجود در طراحی و نگهداری این واحدها را می توان از هر کتاب استاندارد در رابطه با تبرید و تهویه مطبوع بررسی کرد.

یخچال خانگی

یخچال های دریایی و حمل و نقل

برنامه های کاربردی که در این دسته قرار می گیرند، می توانند تا حدودی تحت یخچال تجاری و بخشی از آن نیز تحت تبرید صنعتی قرار بگیرند. با این حال، هر دو بخش تخصص در اندازه کافی رشد کرده اند تا ذکر ویژه یخچال های دریایی باشد، البته این امر به تبرید موجود در کشتی های دریایی اشاره دارد و شامل مثلا تبرید برای قایق های ماهیگیری و کشتی هایی که محموله های قابل فاسد شدن را حمل می کنند و همچنین تبرید برای فروشگاه ها را در انواع کشتی حمل می کند. تبرید حمل و نقل مربوط به تجهیزات تبرید است زیرا برای کامیون ها، حمل و نقل های طولانی از راه دور و تحویل محلی و اتومبیل های ریلی یخچالدار اعمال می شود.

یخچال متحرک

اتاق های آزمایش دما و رطوبت

اتاق های آزمایش دما و رطوبت به عنوان محصولات استاندارد در اندازه های مختلف متناسب با نیاز شما در دسترس هستند. اتاق های آزمایش محیطی ما اغلب برای آزمایش پایداری حالت پایدار، دوچرخه سواری دمای پایه و تست استرس شتاب استفاده می شود. اندازه های استاندارد از 8 cu.ft. به 64 cu.ft. اتاق های تست دما Z-Plus پاسخگوی نیازهای مشترک دما و رطوبت هستند. برای الزامات آزمایش پیشرفته تر، اتاق های سری CT ممکن است به گونه ای سفارشی طراحی شوند که برنامه های کاربردی خاص آزمایشگاهی، از جمله متغیرهای محیطی و اقلیمی ترکیبی را برآورده سازند.

اتاقک آزمایش
یخچال دارویی

صنعت داروسازی در حدود عملیاتی است که تحقق شرایط سخت برای موفقیت هر فرآیند ضروری است. در ادامه بسیاری از روش های تولید حاکی از واکنش های بیولوژیکی یا بیوشیمیایی هستند که فقط در شرایط سخت اتفاق می افتند که گونه های میکروبیولوژیکی ترکیبات شیمیایی را در حداکثر عملکرد خود تولید می کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که شرکت های داروسازی محصولات خود را در اتاق های ضدعفونی تمیز توسعه دهند. یکی از مهمترین پارامترهای موجود در این صنعت دما است. علاوه بر این، سویه های مورد استفاده برای تولید دارو و دارو در شرایط بسیار کنترل شده، معمولاً در دماهای پایین ذخیره می شوند. به همین دلایل، صنعت داروسازی باید به سیستم های کاملاً پیچیده تبرید تکیه کند که امکان تنظیم درجه حرارت اتاق ها و واحدهای انباری را در دماهای بسیار دقیق فراهم می کند. برای داروسازی، اندازه کارخانه های خنک کننده تمایل به کوچکتر شدن دارد، زیرا ظرفیت تولید تجهیزات صنعت داروسازی محدود است. به طور معمول، این صنعت از یک کارخانه خنک کننده مرکزی با ایستگاه های ترانسفورماتور و مبردهایی که از طریق اتاق های مختلف تمیز کارخانه توزیع می شوند، استفاده می کند. سایر سیستم های برودتی که در این صنعت وجود دارد گیاهان کلر زنی اکسی، گیاهان مایع سازی اکسیژن / کلر / اکسیژن یا خنک کننده هوا فشرده هستند.

یخچال دارویی

محفظه حمل نفت و گاز

هر روز ما محصولی از صنعت نفت و گاز را مصرف می کنیم، خواه هنگام رانندگی خودرو، گرم کردن منازل خود، یا شستن ظرف ها و لباس هایمان. تحرک، زندگی و کار بدون محصولی از نفت و گاز غیر قابل تصور است. تهیه، پالایش و حمل و نقل کارآمد این مواد اولیه ارزشمند تا حدودی به لطف محصولاتی از فناوری های برودتی  که فشار و یا دمای مناسب را در زمان و مکان مناسب تضمین می کنند، امکان پذیر است.

قطار حمل سوخت
تانکر حمل سوخت
کشتی نفتکش

جذب و جداسازی انرژی-کربن

جذب و جداسازی دی اکسید کربن (CO2) مجموعه ای از فناوری است که می تواند انتشار CO2 از نیروگاه های جدید و موجود در زغال سنگ و گاز و منابع بزرگ صنعتی را به شدت کاهش دهد. CCS یک فرآیند سه مرحله ای است که شامل موارد زیر است: گرفتن CO2 از نیروگاه ها یا فرآیندهای صنعتی انتقال CO2 اسیر و فشرده (معمولاً در خطوط لوله). تزریق زیرزمینی و جداسازی زمین شناسی (همچنین به آن ذخیره سازی گفته می شود) CO2 به سازندهای سنگی زیرزمینی عمیق است. این سازندها معمولاً مایل یا بیشتر از زیر سطح هستند و از سنگ متخلخل تشکیل شده است که CO2 را در خود نگه می دارد. پوشاننده این سازندها لایه های سنگی غیر متخلخل غیرقابل نفوذ هستند که CO2 را به دام می اندازند و مانع از حرکت آن به سمت بالا می شوند. واقعیت سریع تفاوت بین جذب دی اکسید کربن و جداسازی (CCS) زمین شناسی چیست؟ جداسازی زمین شناسی یک مرحله در فرآیند CCS است. بر خلاف توقیف زمینی یا بیولوژیکی، جایی که کربن از طریق روش های کشاورزی و جنگلداری ذخیره می شود، جداسازی زمین شناسی شامل تزریق دی اکسید کربن در اعماق زیرزمینی است که در آن بطور دائمی می ماند. شکل زیر روند کلی CCS را نشان می دهد و عمق معمولی را نشان می دهد که در آن CO2 تزریق می شود.

روند کلی ccs

روغن کمپرسور اکسول Exol 

​محصول کشور بریتانیا

ورود به صفحه اکسول

​​​​screw compressors

​گروه های اصلی کمپرسور برای کار در سردخانه ها

scroll compressors

semi-hermetic compressor
کمپرسورهای اصلی سردخانه
​​برندهای کمپرسور سردخانه

​کمپرسورهای سردخانه در دو دسته بزرگ در دنیا تولید می شوند، کمپرسورهای تجاری که غالبا این کمپرسورها در فروشگاه ها، امکان تجاری مانند مغازه ها و ... کمپرسورهای صنعتی که مرز بین این دو گروه بسیار باریک بوده و تمایز آنها از یکدیگر کمی سخت است، بهترین گزینه برای شناسایی این دو گروه را به این شکل تعریف می کنیم: اگر مجموعه ای که در آن سردخانه ای است که نیاز به تکنسین متخصص و دوره دیده مقیم در محل آن سردخانه نیست، پس آن سردخانه تجاری است و اگر سردخانه ای نیاز دارد که گروه فنی تخصصی و دوره دیده به آن رسیدگی کنند آن سردخانه صنعتی است بالطبع مصداق آن برای کمپرسورهای آن مجموعه هم صادق است.

​​​​تعریف کمپرسور تجاری و صنعتی

​​قسمتی از تولیدات شرکت : BITZER

خرید محصولات بیتزر
​​معروفترین شرکت های تولید کننده کمپرسور دردنیا

​شرکت متعددی در دنیا مبادرت به ساخت کمپرسورهای برودتی می نمایند. براساس سابقه و تخصصی که دارند هریک گروه های زیادی از دسته بندی محل مصرف را پوشش می دهند و برخی نیز به حوزه های تخصصی تر دست انداخته و در حوزه سرآمد هستند
قصد ما این است که شما را با بروزترین تکنولوژی ها و جدیدترین مدل های کمپرسورهای سردخانه در دنیا آشنا کنیم هرچند که مقداربسیار کمی از این بازار به ایران رسیده و برخی از آنها سال هاست که در ایران حتی شناخته شده نیستند، خلا موجود در این صنعت صدمه جبران ناپذیری بر پیکره سردخانه ها و به موازات آن چرخه صنعت غذا می زند، امروز شعار اصلی سازندگان این ماشین ها بهره وری و کاهش مصرف انرژی است که ما در حال حاضر حداقل می توان گفت با تکنولوژی سی سال قبل دنیا در حال کار هستیم و تعداد قلیلی از سردخانه های کشور که بروزرسانی شده اند در مقابل ظرفیت تقریبا ۵ میلیون تنی سردخانه های کشور بسیار ناچیز هستند .

​​معرفی کمپرسورهای تجاری شرکت امرسون
کمپرسورهای تجاری امرسون

خانواده کمپرسور Copeland Scroll برای راندمان و کارایی عالی با تزریق مایع برای کاربردهای درجه حرارت پایین طراحی شده اند.

​​​​در گروه کمپرسورهای پلمپ شده hermetic کمپرسورهای یخچال و فریزر خانگی و صنعتی هم هست که از توضیح در مورد آنها خوداری کردیم .

Discus & Semi-Hermetic Compressors

کمپرسورهای Copeland Discus رهبر صنعت تبرید تجاری هستند و ترکیبی از راندمان و قابلیت اطمینان در سطح جهانی است. کمپرسورهای Discus با طراحی منحصر به فرد دریچه، آزمایش زندگی ناخوشایند و 25 سال تجربه در زمینه، بهترین عملکرد را در کلاس ارائه می دهند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش