کمپرسور چیست و معرفی انواع کمپرسور

کمپرسور سردخانه فعلی بیش از 280 سال فعالیت و همکاری مستمر علم و صنعت کنار یکدیگر است. تصمیم گرفتیم برای شناخت کمپرسور بطور کامل ، کل سردگذشت این صنعت را گرداوری کنیم و در اختیار شما کاربر گرامی قرار دهیم.
برای مشاهده تاریخچه کمپرسور بر ری لینک زیر کلیک کنید

تاریخچه ساخت و تولید کمپرسور سردخانه

مقاله تاریخچه کمپرسور
تاریخچه کمپرسور سردخانه

تعاریف کمپرسور

کمپرسور تبرید چیست؟
کمپرسورها یکی از مهمترین قسمت های چرخه تبرید هستند. کمپرسور مبرد را که در قسمت خنک کننده جریان دارد ، در آنجا خنک می کند. سپس به شیر انبساط ، و اواپراتور منتقل می شود و سرانجام دوباره توسط کمپرسور مکیده می شود. برای عملکرد صحیح چرخه تبرید ، مبرد باید تحت فشار مطابق با دمای اشباع بالاتر از دمای هوا یا آب طبیعی موجود باشد. این عملکرد اساسی است که توسط کمپرسور انجام می شود. فشرده سازی مبرد به فشار مناسب ، چگالش و گردش مناسب آن را در طول چرخه تضمین می کند. ظرفیت تبرید یا تهویه مطبوع کاملاً به ظرفیت کمپرسور بستگی دارد.

کمپرسور

​​دانشمندان تاثیرگذار در صنعت تبرید

​در سال 1756 در ادینبورگ بود که اولین نمایش عمومی مستند از یخچال مصنوعی را ارائه داد .کالن از پمپ برای ایجاد خلاء جزئی بر روی ظرف دی اتیل اتر استفاده کرد ، که در آن زمان جوشانده می شود و گرما را از محیط اطراف جذب می کند . این مقدار کمی یخ ایجاد کرد ، اما این فرایند هیچ کاربرد تجاری پیدا نکرد.

ادامه مطلب

پرکینز به اولین اختراع چرخه تبرید فشرده سازی بخار ، اختصاص یافته در 14 اوت سال 1834 و با عنوان "دستگاه ها و وسیله تولید یخ و مایعات خنک کننده" اختصاص یافته است. این ایده توسط مخترع دیگر آمریکایی به نام الیور ایوانز به وجود آمده است که در سال 1805 این ایده را تصور کرد اما هرگز یخچال ساخته نشده است.حق ثبت اختراع در هر دو اسکاتلند و انگلیس بطور جداگانه اعطا شد

ادامه مطلب

کارل لیند (11 ژوئن 1842 - 16 نوامبر 1934) دانشمند ، مهندس و بازرگان آلمانی بود. وی یک چرخه برودتی را کشف کرد و اولین فرآیندهای جداسازی هوا و رقیق شدن گاز در مقیاس صنعتی را اختراع کرد . لیند همچنین بنیانگذار آن چیزی بود که اکنون به عنوان Linde plc شناخته می شود، بزرگترین شرکت گازهای صنعتی در جهان است، و طلیعه ایجاد زنجیره تامین از گازهای صنعتی به عنوان یک خط سودآور کسب و کار.

ادامه مطلب

ویلیام سی دورانت،(زاده۸دسامبر۱۸۶۱ درگذشته ۱۸مارس ۱۹۴۷) بازرگان، کارآفرین، صنعتگر و از پیشروهای صنعت خودروسازی در ایالات متحده آمریکا بود. وی بنیانگذار ابرکمپانی جنرال موتورز بود و چندین شرکت خودروسازی در ایالات متحده نیز، با مشارکت دورانت راه‌اندازی شدند، که به‌عنوان نمونه لوئیس شورولت شرکت خودروسازی شورولت را با مشارکت وی تأسیس نمود. این شرکت بعدها توسط دورانت خریداری شد.

ادامه مطلب

​​​دربخش اول به معرفی کمپرسور های می پردازیم بی آنکه به کاربرد تخصصی آنها در سردخانه ها و نقش آنها در صنعت تبرید اشاره کاملی داشته باشیم ، اینکه کمپرسورها واقع چگونه کار می کنند ؟
در ادامه این مقالات سعی کردیم بروزترین و دقیق ترین اطلاعات را از برترین شرکت های سازنده کمپرسورهای دنیا جمع اوری کرده و مطابق با نیازهای کشور به معرفی به روزترین و بهترین کمپرسورهای حال دنیا بپردازیم .
نقش این ماشین ارزشمند در دنیای امروز بسیار پررنگ بوده و در تمام صنایع مادر و زیرساختی از کمپرسورها استفاده می گردد .

کمپرسورهای رفت وبرگشتی از قدیمی ترین کمپرسورهای برودتی تجاری امروزه هستند. این سیستم ها از عملکرد یک موتور احتراق داخلی تقلید می کنند ، با استفاده از پیستونی برای فشرده سازی مبرد قبل از باز کردن شیر ، آن را به داخل کویل ها می فرستند. با عقب کشیدن پیستون ، دریچه دیگری باز می شود و به مبرد گاز اجازه می دهد تا محفظه را قبل از فشرده شدن مجدداً با فشار پر کند. شما می توانید کمپرسورهای متقابل را با عنوان یک کاره یا دو کاره توصیف کنید. یک کمپرسور تک کاره فقط به مبرد اجازه می دهد تا در یک طرف پیستون کار کند ، در حالی که یک کمپرسور دو منظوره اجازه می دهد تا مبرد به طور مداوم در دو طرف پیستون فشرده شود. کمپرسورهای رفت و برگشتی بسیار متداول هستند ، اما آنها گزینه های بسیار مناسبی برای مصرف انرژی بهینه نیستند و به دلیل پیچیدگی آنها م تعمیر و نگهداری آنها دشوار است. با این وجود ، برخی سیستم ها همچنان از کمپرسورهای برگشت پذیر استفاده می کنند زیرا بسیار بادوام هستند و تقریباً در هر پروژه ای و در اکثر محیط ها قابل استفاده هستند

​انواع کمپرسورها پیستونی از نظر ساختار کارکرد بطور عمومی (هوا-تبریدی)

​​​single acting & double acting

کمپرسور دیافراگم  به عنوان کمپرسور غشایی یا پرده ای شناخته می شود. این کمپرسور هوا را با استفاده از یک پرده  چرخان ، فشرده می کند ، تا هوا را به داخل ناحیه فشرده سازی بکشاند و به آن فشار وارد کند تا در قسمت  انبار ذخیره شود. کمپرسور دیافراگم از یک سیستم پیستونی هیدرولیکی تشکیل شده است. که به خوبی آب بندی شده و یاطاقان در طرح حذف شدند زیرا مایع یونی با گاز (هوا)مخلوط نمی شود. این کمپرسورها برای ظرفیت بسیاربالای هواسازی درصنایعی  که وابستگی زیاد به باد برای دستگاه های پنوماتیک خود دارند کاربرد دارد.

Diaphragm compressor

کمپرسور دیافراگم
کمپرسور پیستونی

کمپرسور داینامیک - ​Dynamic compressors

کمپرسورهای دینامیکی به کمپرسورهای گریز از مرکز و محوری تقسیم می شوند. کمپرسورهای گریز از مرکز تقریباً مورد استفاده ترین کمپرسور پویا هستند و از این رو در این فصل مورد تاکید قرار می گیرد. کمپرسورهای محوری در عملکرد با کمپرسورهای گریز از مرکز مشابه هستند اما بندرت درپروژه های بسیار بزرگ استفاده می شوند. بخش جداگانه در این فصل به طور مفصل در مورد کمپرسورهای محوری بحث خواهیم کرد. کار یک کمپرسور پویا بر اساس اصول اساسی ترمودینامیک است. در فرآیند فشرده سازی الکتروتروپی ، کار روی یک مایع انجام می شود تا فشار آن افزایش یابد. کمپرسورهای دینامیکی به دلیل محدوده عملکرد زیاد، در شرایط کار ثابت مناسب تر هستند.

ادامه مطلب

کمپرسور سانتریفیوژ  Centrifugal Compressors

کمپرسورهای سانتریفیوژ درون خطی می توانند به عنوان ترکیبی از یک یا چند مرحله کمپرسور گریز از مرکز که در مورد یک محور مشترک کار می کند ، توصیف شوند. هر مرحله از پروانه های چرخشی تشکیل شده است که انرژی جنبشی را به داخل گاز منتقل می کنند که با کاهش فشار گاز به افزایش فشار استاتیک تبدیل می شود. برای باقی مانده از این فصل می توان فرض کرد که همه پروانه ها در همان شافت کار می کنند.

اصول مختلف کار باعث ایجاد اختلاف در ویژگیهای عملکرد کمپرسورهای گریز از مرکز در مقایسه با نمونه های واحد برگشتی می شود. کمپرسورهای گریز از مرکز در طیف گسترده ای از کاربردها در کارخانجات شیمیایی ، پالایشگاهها ، بالابرهای گاز ساحلی و تزریق گاز در خارج از ساحل ، جمع آوری بنزین و در انتقال و ذخیره سازی گاز طبیعی استفاده می شوند.

کمپرسور آکسیال
ادامه مطلب

کمپرسور محوری​​​​​​​
 Axial Compressors​​​​​​​

کمپرسورهای محوری می توانند جریان حجمی زیادی را تحمل کنند و از کمپرسورهای گریز از مرکز کارآمد تر هستند . با این حال ، سانتریفیوژها کمتر آسیب پذیر هستند و از این رو ، قابل اطمینان تر ، دامنه های عملیاتی گسترده تری دارند و نسبت به رسوب، کمتر مستعد هستند.

کمپرسورهای محوری فقط باید برای هوا ، گاز طبیعی شیرین یا گازهای غیر خورنده در نظر گرفته شوند.
کمپرسورهای محوری در اصل ماشینهای کم فشار و پر فشار هستند ، برخلاف جریان پایین ، کمپرسورهای سانتریفیوژ با فشار بالا (کمپرسورهای محوری که در توربین های گازی استفاده می شوند اغلب برای فشارهای بالاتر و نسبت فشار فشرده سازی طراحی می شوند).

سانتریوفیوژ
ادامه مطلب

کمپرسور دوار - ​​Rotary compressors

کمپرسور روتری

Rotary Compressors and Types|Working Principle|Engineering Explained(rotary screw compressor working)

کمپرسورهای دوار زیر مجموعه ماشینهای جابجایی مثبت هستند. کمپرسورهای روتاری با وجود تفاوت در ساخت و ساز ، دارای چندین ویژگی مشترک هستند. بر خلاف کمپرسورهای معکوس ، کمپرسورهای دوار از سوپاپ ها برای جابجایی گاز از طریق دستگاه استفاده نمی کنند. در مقایسه با کمپرسورهای دوار کمپرسورهای پیستونی: وزن کمتری دارند، لرزش کمتر را در کل سیستم تجربه خواهید کرد، به پایه های سنگین و بسیار محکم هم  احتیاج ندارید.
طراحی بدنه کمپرسورهای روتاری بسیار متفاوت است. در ساخت و ساز آنها از تک روتور و چند روتور استفاده می شود. طراحی روتور مورد اصلی است که انواع مختلف کمپرسورهای دوار را از یکدیگر متمایز می کند.​​​​​​​

یک کمپرسور بدون چرخش روغن قرار دارد. کمپرسور لوب دوار نوعی کمپرسور جابجایی مثبت از نوع دوار است. با توجه به شرایطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد ، کمپرسورهای لوب روتاری معمولاً به عنوان دمنده های نوع "ریشه" یا تقویت کننده خلاء شناخته می شوند.

​کمپرسور لوب دوار
​​​​​​​ROTARY-LOBE COMPRESSORS

کمپرسور روتری

Screw compressors

جالب اینجاست که کمپرسور اسکرو در سال 1878 اختراع شد. با این حال ، کاربردهای تجاری به دلیل عدم توانایی در تولید انبوه به واسطه تجهیزات ساخت آن دوره رشد نکرده و ، به آرامی توسعه یافتند. در طی 10 سال گذشته ، چندین تولید کننده کمپرسورهای اسکرو را به صنعت تبرید ارائه دادند و از فناوری پیستونی قدیمی دور شدند. فن آوری کمپرسور های اسکرو دارای مزایای بسیاری نسبت به انواع پیستونی است ، از جمله افزایش قابلیت اطمینان و بهبود عملکرد است. علاوه بر این اولویت ها ، برخی از ویژگی های قابل توجه باعث می شود کمپرسور اسکرو برای پیشرفت ها و پروژه های آینده باشد . کمپرسورهای اسکرو نیز از اجزای سیستم خنک کننده جابجایی مثبت هستند. به عنوان یک کمپرسور اسکرو و دوقلو به طور گسترده ای در تبرید استفاده می شود. یکی از کمپرسورهای اسکرو از یک روتور پیچ (شافت) و یک جفت روتور گیت تشکیل شده است که سپس به صورت شبکه ساخته شده و همراه با فرم مورد حجم فشرده سازی شده ، که فشرده شده است.

کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای حلقه مایع دارای تعدادی ویژگی مطلوب هستند. آنها یک جریان گاز نسبتاً پایدار را با نوسانات فشار بسیار کمی تأمین می کنند و از میزان سر و صدای کم و ویژگی های آن بسیار روان بودنشان است . از جمله تجهیزات جانبی ، آنها نسبت به وزن مناسب و جای نصب کمتری را می خواهند که برای بسته های کوچک کمپرسور که باید سبک و کم حجم باشند از مزایای مهم آن است. علاوه بر این ، عملکرد کامل بار و جزئی آن ها از نظر منطقی خوب است ، که اغلب از بسیاری از کمپرسورهای دیگر بهتر است. طراحی خاص آن  ، تعمیر و نگهداری کمپرسورها را بدون جداسازی لوله ها و اتصالات مایع سرویس امکان پذیر می کند.این کمپرسورها غالبا برای نقل وانتقال مایع ها استفاده می شوند.

Liquid-Ring Compressors

کمپرسور لیکوید

اولین کمپرسورهای اسکرال عملی تا بعد از جنگ جهانی دوم در بازار ظاهر نشدند ، هنگامی که ابزارهایی با دقت بالاتر ساخت آنها را امکان پذیر کردند. در سال 1981 ، Sanden شروع به تولید اولین کمپرسورهای اسکرال تجاری برای سیستمهای تهویه مطبوع خودرو کرد.  آنها تا سال 1983 هنگامی که هیتاچی اولین تهویه هوا جهان را با یک کمپرسور اسکرال هرمتیک به بازار عرضه کرد ، از نظر تجاری برای تولید تهویه مطبوع تولید نمی شدند.

Scroll compressor

کمپرسور اسکرول
کمپرسور اسکرول

​کمپرسورهای اسکرال در ایران نیز از مقبولیت خوبی برخوردار بوده و بعنوان کمپرسورهای ارزان تر و به صرفه در ساخت سردخانه ها استفاده می شود بخاطر وسعت زیاد این نوع کمپرسورها از جهت ظرفیت در مقیاس های کوچک بسیار پرکاربرد می باشد.

​​Rotary vane compressors consist of a cylindrical casing, two openings - one suction and one discharge - and a rotor positioned eccentrically with respect to the casing. Compression occurs by refrigerant flowing into the chamber where, due to eccentric rotation, there is a reduction in the desired volume.
The advantages of rotary vane compressors are low cost and compact dimensions, making these the best choice for low capacity home applications (fridge-freezers, air conditioners).
Recently, rotary vane compressor technology (generically called “rotary”) has evolved through the introduction of “twin” compressors with two rotors revolving in counter rotating directions. These feature lower noise and generate less vibrations to a level that makes twin rotary compressors a good altenative often preferred to the more expensive and bulky scroll compressors.
Efficiency of twin rotary compressors is good, and higher compared to single rotary technology. Efficiency is also higher, on average over a wide operating range, than scroll compressors. This feature grants a wider range of applications, up to 50kW cooling capacity, making them suitable for the commercial and industrial markets.
The highest efficiency of rotary compressor technology is achieved when they are fitted with brushless DC motors and driven by inverters.
Currently BLDC twin rotary compressors have the highest ratio between cooling capacity and compressor size, and can reach up to 7,800 rpm maximum speed versus the 5,500-6,600 rpm usually achieved by scroll compressors.

Rotary vane compressors

کمپرسور روتری وین
جزییات کمپرسور روتری وین
ادامه مطلب

کمپرسورهای پیستونی سردخانه  یکی از پرکاربردترین نوع کمپرسورهای برودتی است. آنها مانند موتور اتومبیل آرایش پیستون و سیلندر دارند. حرکت برگشتی پیستون به دلیل قدرت خارجی ، مبرد را درون سیلندر فشرده می کند. سه نوع کمپرسور متقابل وجود دارد:

​​​​​​​نوع مهر و موم شده hermetic، نیمه مهر و موم شده semi hermetic و نوع باز open type. باز کمپرسورهای برگشت پذیر می تواند از نوع تک سیلندر یا نوع چند سیلندر باشد.

​​انواع کمپرسورهای پیستونی

کمپرسور پیستونی

بیش از 200 سال است کمپرسورهای پیستونی  برای فشرده سازی  مورد استفاده قرار می گیرند اما در 50 سال گذشته ، با وجود،  عنوان منتخب کمپرسورها را داشتن  تسلط آنها از بین رفته است زیرا سایر انواع کمپرسور توسعه یافته اند. کمپرسورهای برگشت پذیر تقریباً در هر نوع کاربرد فشرده سازی قابل استفاده هستند ، اما سایر انواع کمپرسور معمولاً برای برنامه های خاص ترجیح داده می شوند.

​کمپرسورهای hermetically sealed

​یک کمپرسور هرمتیک یا مهر و موم شده است که در آن هر دو کمپرسور و موتور در یک پوسته فولادی جوش داده شده بیرونی محدود می شوند. موتور و کمپرسور به طور مستقیم در همان شافت قرار دارند و موتور درون مدار تبرید قرار دارد. بنابراین نیاز به مهر و موم شافت با مشکل نشت مبرد ناشی از آن برطرف شد. کلیه اتصالات خط لوله مبرد به پوسته فلزی بیرونی از طریق جوشکاری یا تراشکاری است.

ادامه مطلب
کمپرسور هرمتیک

​کمپرسورهای semi-hermetically

با وجود طیف گسترده ای از کمپرسورها که اکنون در دنیای مهندسی وجود دارد ، یکی از راه های متمایز برای تمایز آنها روش طراحی آنهاست.
کلمه هرمتیک از کلمه هرمیت گرفته شده است ، به معنای جدا شدن از جهان خارج و به همین ترتیب ، هرمتیک به معنی مهر و موم محکم. بنابراين مهر و موم هاي هرمتيك از نظر مهندسي به مهرهاي مهر و موم شده كه براي نگهداري يك سيستم بسته عملكرد استفاده مي شود ، اشاره دارند.
کمپرسور هرمتیک ، به تعبیر ، زمانی است که کمپرسور اصلی و موتور هر دو در داخل محفظه بیرونی مهر و موم شده باشند تا بتوانند در یک محیط منزوی کار کنند. به این ترتیب ، این اصطلاح برای طبقه بندی کمپرسورها به سه نوع مجزا استفاده می شود.

ادامه مطلب
کمپرسور سمی هرمتیک
​کمپرسورهای open type

مهمترین مزیت کمپرسورهای باز این است که می توان آنها را از طریق منابعی غیر از برق مانند توربین یا موتور احتراق داخلی هدایت کرد. با این حال ، آنها مستعد ابتلا به نشتی هستند ، به ویژه هنگامی که مهر و موم ها شروع به پیری و تخریب می کنند. مهر و موم ها اغلب یک ماده ترموپلاستیک هستند که برای حفظ اثر درزگیر باید روغن کاری شوند. در فواصل منظم ، این مهر و موم ها باید تعویض شوند. به همین دلیل ، بخش مهمی از نگهداری کمپرسور برنامه ای است که به تکنسین ها هشدار می دهد تا مهر و موم های کمپرسور را جایگزین کنند.

کمپرسور باز
ادامه مطلب

​Discus compressors are refrigeration compressors used in supermarkets, walk-in coolers and freezers, and industrial applications. They range in horsepower from 5 to 60-hp. Discus compressors are available with capacity modulation from 10 to 100 percent. This provides the ability to match capacity to the desired load of refrigeration equipment. Capacity modulation reduces the suction pressure and temperature variation of the refrigerated space and provides for a decrease in the compressor’s cycling rate. A reduced cycling rate increases the compressor reliability.

​discus compressor
کمپرسور دیسکاس
​تصاویری از کمپرسورهای پیستونی

​صنایع غذایی

یكی از بازارهای برتر برای سرمایش ، تأمین هوای خنك به مناطق شهری و توریستی متمرکز شده است ، بنابراین از این طریق آسایش محیط های محصور شده به طور مستقل از هوای خارج راحت می شود. در هتل ها ، استراحتگاه ها و مناطق بزرگ ، تولید یخچال معمولاً توسط سیستم های خنک کننده منطقه انجام می شود. مفهوم خنک کننده ناحیه ای مربوط به تولید جریان های خنک کننده (عمدتا آب سرد) با فناوری های مختلف در یک کارخانه مرکزی است. سپس در مکانهای پرجمعیت مختلف مانند خانه ها ، ادارات ، محل های مختلف یا سایر پروژه های مسکونی یا تجاری توزیع می شود. با متمرکز کردن تولید خنک کننده ، راندمان بالاتری حاصل می شود. این امر به دلیل بهینه سازی تجهیزات صنعتی و مصرف برق در مقایسه با سیستم های برودتی جداگانه برای هر ساختمان. علاوه بر این ، خنک کننده منطقه از مزایای دیگری مانند کاهش در سرمایه ، بهره برداری و هزینه های نگهداری با توجه به سیستم های خنک کننده انفرادی برخوردار است. همراه با سیستمهای ذخیره انرژی ، کاهش قابل توجهی در اوج تقاضای برق حاصل می شود. خنک کننده منطقه مزایای مهم اقتصادی و زیست محیطی را برای جوامع مسکونی و مناطق توریستی فراهم می کند. بسته به اندازه منطقه یا منطقه مورد نیاز برای یخچال ، تولید خنک کننده منطقه نیاز به تجهیزات و فن آوری های مختلفی دارد. یک مسئله اساسی برای انتخاب مناسب ترین روش خنک کننده در هر مورد ، دسترسی به منابع آب یا آب دریا است ، زیرا این مکانیسم معمول برای تولید و یا توزیع جریان های خنک کننده است. برجهای خنک کننده و سیستمهای چگالشی مستقیم / غیرمستقیم از جمله پرکاربردترین فناوریهای خنک کننده هستند. با این حال ، در مکان هایی مانند منطقه خاورمیانه ، که تامین آب محدود است ، می توان از سیستم های جایگزین مانند چیلرهای زمین گرمایی یا سیستم های دارای آب خنک شده در آب استفاده کرد.

اگرچه واکنشهای شیمیایی و پتروشیمی به اندازه واکنشهای موجود در حوزه داروسازی کنترل نمی شوند ، کنترل دما عامل مهمی در دستیابی به راندمان بالا در تحولات آنها است. تقطیرها ، تبلورها یا میعانات کارهایی هستند که نیاز به از بین بردن گرما دارند. از این رو سیستمهای تبرید برای به دست آوردن محصولاتشان ضروری است. در صنایع شیمیایی و پتروشیمی از گیاهان خنک کننده در مقیاس بزرگ در فرآیندهای آنها استفاده می شود. با توجه به جریان زیاد مورد نیاز و موقعیت مکانی صنایع ، از آب رودخانه یا آب دریا به عنوان مبرد استفاده می شود. چرخه های فشرده سازی و چرخه جذب برای خنک کردن جریان گرم پس از اتلاف گرما در عملیات مختلف استفاده می شود. علاوه بر این ، از آنجا که جریان های گرم نیز در سایر قسمت های فرآیند مورد نیاز هستند ، معمولاً مبدل های حرارتی برای گرم کردن این جریان ها و به حداکثر رساندن بهره وری در کار استفاده می شود.

صنعت داروسازی در حدود عملیاتی است که تحقق شرایط سخت برای موفقیت هر فرآیند ضروری است. در ادامه ، بسیاری از روشهای تولید حاکی از واکنشهای بیولوژیکی یا بیوشیمیایی هستند که فقط در شرایط سخت اتفاق می افتند که گونه های میکروبیولوژیکی ترکیبات شیمیایی را در حداکثر عملکرد خود تولید می کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که شرکت های داروسازی محصولات خود را در اتاق های ضد عفونی تمیز توسعه دهند. یکی از مهمترین پارامترهای موجود در این صنعت دما است. علاوه بر این ، سویه های مورد استفاده برای تولید دارو و دارو در شرایط بسیار کنترل شده ، معمولاً در دماهای پایین ذخیره می شوند. به همین دلایل ، صنعت داروسازی باید به سیستمهای کاملاً پیچیده تبرید تکیه کند که امکان تنظیم درجه حرارت اتاق ها و واحدهای انباری را در دماهای بسیار دقیق فراهم می کند. برای داروسازی ، اندازه کارخانه های خنک کننده تمایل به کوچکتر شدن دارد ، زیرا ظرفیت تولید تجهیزات صنعت داروسازی محدود است. به طور معمول ، این صنعت از یک کارخانه خنک کننده مرکزی با ایستگاه های ترانسفورماتور و مبرد هایی که از طریق اتاق های مختلف تمیز کارخانه توزیع می شوند ، استفاده می کند. سایر سیستمهای برودتی که در این صنعت وجود دارد گیاهان کلر زنی اکسی ، گیاهان مایع سازی اکسیژن / کلر / اکسیژن یا خنک کننده هوا فشرده هستند.

حفظ زنجیره سرد در صنعت F&B برای حفظ محصولات و جلوگیری از آلودگی های میکروبیولوژیکی بسیار مهم است. هر محصول دارای شرایط بهینه برای ذخیره سازی و نگهداری است. در فرایند آماده سازی ، دما یکی از مهمترین پارامترها برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی است. در محصولاتی مانند ماهی ، مرغ ، گوشت ، لبنیات یا میوه ، سیستم های برودتی لازم است تا محصولات را در دمای پایین نگه دارید و مدت زمان مصرف توصیه شده را افزایش دهید انواع دیگر صنایع F&B - مانند یک کارخانه در صنعت غذا- برای تکمیل واکنشهای بیولوژیکی و شیمیایی موجود در طی فرآیند ، به چندین سیستم برودتی نیاز دارند و پس از اتمام مراحل ، شرایط بهینه محصول را حفظ می کنند.ما در ایران از انواع ساختارهای سرمایشی استفاده کرده و در کلیه مراحل ساخت و تکمیل آنها توانمند هستیم انواع سردخانه های نگهداری مواد غذایی انواع مختلف از خطوط سرمایشی در کارخانه های مواد غذایی مانند بستنی سازی ها و...

برنامه های کاربردی که در این دسته قرار می گیرند ، می توانند تا حدودی تحت یخچال تجاری و بخشی از آن نیز تحت تبرید صنعتی قرار بگیرند. با این حال ، هر دو بخش تخصص در اندازه کافی رشد کرده اند تا ذکر ویژه یخچال های دریایی باشد ، البته این امر به تبرید موجود در کشتی های دریایی اشاره دارد و شامل ، مثلا تبرید برای قایق های ماهیگیری و کشتی هایی که محموله های قابل فاسد شدن را حمل می کنند و همچنین تبرید برای فروشگاه ها را در انواع کشتی حمل می کند. تبرید حمل و نقل مربوط به تجهیزات تبرید است زیرا برای کامیون ها ، حمل و نقلهای طولانی از راه دور و تحویل محلی و اتومبیل های ریلی یخچالدار اعمال می شود.

یخچال تجاری به طراحی ، نصب و نگهداری لوازم یخچال دار از نوع مورد استفاده فروشگاه های خرده فروشی ، رستوران ها ، هتل ها و موسسات جهت ذخیره سازی ، نمایش ، پردازش و پخش کالاهای قابل فساد از انواع مختلف مربوط می باشد.

تبرید صنعتی اغلب با سردخانه های تجاری اشتباه گرفته می شود زیرا تقسیم بین این دو منطقه به روشنی مشخص نشده است. به عنوان یک قاعده کلی ، کاربردهای صنعتی در اندازه های بزرگتر از کاربردهای تجاری بوده و از ویژگیهای متمایز نیاز به حضور یک کارمند در کار ، معمولاً یک مهندس عملیاتی دارای مجوز برخوردار هستند. کاربردهای صنعتی معمولی شامل  مواد غذایی (گوشت ، ماهی ، طیور ، غذاهای یخ زده و غیره) ، کارخانه های تولید آب میوه ، مواد خامه ای و گیاهان صنعتی مانند پالایشگاه های روغن ، و غیره است. همچنین برنامه هایی که به صنعت ساخت و ساز مربوط می شوند.

یخچال و فریزر داخلی از نظر دامنه نسبتاً محدود است ، که در درجه اول مربوط به یخچال و فریزرهای خانگی و فریزرهای خانگی است ، با این حال ، زیرا تعداد واحدهای در خدمت بسیار زیاد است ، یخچال و فریزر داخلی بخش قابل توجهی از صنعت تبرید را نشان می دهد. واحدهای داخلی معمولاً از نظر اندازه کوچک هستند و دارای ضریب ورودی انرژی از 35 W تا 375 W بوده و از نوع مهر و موم شده هرمتیکی هستند. از آنجا که این برنامه ها برای همه آشنا هستند ، در اینجا بیشتر توضیح داده نمی شود. با این وجود ، مشکلات موجود در طراحی و نگهداری این واحدها را می توان از هر کتاب استاندارد در رابطه با تبرید و تهویه مطبوع بررسی کرد.

اتاق های آزمایش دما و رطوبت به عنوان محصولات استاندارد در اندازه های مختلف متناسب با نیاز شما در دسترس هستند. اتاق های آزمایش محیطی ما اغلب برای آزمایش پایداری حالت پایدار ، دوچرخه سواری دمای پایه و تست استرس شتاب استفاده می شود. اندازه های استاندارد از 8 cu.ft. به 64 cu.ft. اتاق های تست دما Z-Plus پاسخگوی نیازهای مشترک دما و رطوبت هستند. برای الزامات آزمایش پیشرفته تر ، اتاق های سری CT ممکن است به گونه ای سفارشی طراحی شوند که برنامه های کاربردی خاص آزمایشگاهی ، از جمله متغیرهای محیطی و اقلیمی ترکیبی را برآورده سازند.

هر روز ما محصولی از صنعت نفت و گاز را محاصره می کنیم ، خواه هنگام رانندگی خودرو ، گرم کردن منازل خود ، یا شستن ظرف ها و لباس هایمان. تحرک ، زندگی و کار بدون محصولی از نفت و گاز غیرقابل تصور است. تهیه ، پالایش و حمل و نقل کارآمد این مواد اولیه ارزشمند تا حدودی به لطف محصولاتی از فناوریهای برودتی  که فشار و یا دمای مناسب را در زمان و مکان مناسب تضمین می کنند ، امکان پذیر است.

ضبط و جداسازی دی اکسید کربن (CO2) مجموعه ای از فناوری است که می تواند انتشار CO2 از نیروگاه های جدید و موجود در زغال سنگ و گاز و منابع بزرگ صنعتی را به شدت کاهش دهد. CCS یک فرآیند سه مرحله ای است که شامل موارد زیر است: گرفتن CO2 از نیروگاهها یا فرایندهای صنعتی انتقال CO2 اسیر و فشرده (معمولاً در خطوط لوله). تزریق زیرزمینی و جداسازی زمین شناسی (همچنین به آن ذخیره سازی گفته می شود) CO2 به سازندهای سنگی زیرزمینی عمیق است. این سازندها معمولاً مایل یا بیشتر از زیر سطح هستند و از سنگ متخلخل تشکیل شده است که CO2 را در خود نگه می دارد. پوشاننده این سازندها لایه های سنگی غیر متخلخل غیرقابل نفوذ هستند که CO2 را به دام می اندازند و مانع از حرکت آن به سمت بالا می شوند. واقعیت سریع تفاوت بین جذب دی اکسید کربن و جداسازی (CCS) و ترسیب زمین شناسی چیست؟ جداسازی زمین شناسی یک مرحله در فرآیند CCS است. بر خلاف توقیف زمینی یا بیولوژیکی ، جایی که کربن از طریق روش های کشاورزی و جنگلداری ذخیره می شود ، ترقیب زمین شناسی شامل تزریق دی اکسید کربن در اعماق زیرزمینی است که در آن بطور دائمی می ماند. شکل زیر روند کلی CCS را نشان می دهد و عمق معمولی را نشان می دهد که در آن CO2 تزریق می شود.

سیستم های تهویه مطبوع موبایل در تمام حالت های حمل و نقل از جمله اتومبیل ، اتوبوس ، کامیون و قطار استفاده می شود. در طی بیست سال گذشته ، هزینه های این سیستم ها کاهش یافته است و سیستم های تهویه مطبوع اکنون در کل جز کمترین مدل های استاندارد استاندارد هستند. از نظر تاریخی ، بیشتر سیستم های تهویه مطبوع موبایل از R12 استفاده کرده اند. از آنجا که R12 به عنوان بخشی از پروتکل مونترال منقضی شده است ، OEMS خودرو به R134a به عنوان مبرد جهانی مورد نظر تبدیل شده است و گازهای مقاوم سازی موجود برای سیستم های قدیمی R12 موجود است. از آنجا که سهم گازهای مبرد در گرم شدن کره زمین به یک موضوع فزاینده تبدیل شده است ، OEM های خودروسازی به دنبال جایگزینی های GWP پایین تر به R134a هستند تا مبدل طولانی مدت انتخاب شوند. با این کار ، در سال 2006 ، کمیسیون اروپا بخشنامه جدیدی را منتشر كرد كه خواستار استفاده از گازهای مبرد با GWP 150 یا كمتر در سیستم عاملهای جدید اتومبیل از ژانویه سال 2011 و كلیه اتومبیل ها از ژانویه سال 2017 بود. راه حل ها در اروپا و همچنین برآورده شدن قوانین مشابه و تقاضای مشتری در سایر جغرافیاها. Linde Gas قادر است طیف کاملی از گازهای مبرد مورد نیاز برای هر وسیله نقلیه را ارائه دهد ، خواه شما از سیستم قدیمی R12 با R437A استفاده کنید ، یا از R134a برای سرویس دهی به سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده در اکثر اتومبیل ها استفاده کنید ، یا وسیله نقلیه را با استفاده از کم جدید سرویس دهید. GWP HFO مانند Opteon® YF یا مبرد طبیعی R744. Linde همچنین می تواند مبرد و خدمات مرتبط را برای پشتیبانی از نصب شده در برنامه های "پر" اول خود ارائه دهد ، به خصوص اگر میزان حجم شما نسبتاً کم باشد.

محل مصرف و کاربری کمپرسورهای تبریدی

​​​​​​​سیستم های برودتی و خنک کننده برای کارآمد بودن بسیاری از صنایع مهم است ، از منطقه خنک کننده گرفته تا مراکز داده. یخچال و فریزر صنعتی به ویژه در خنک کننده منطقه می تواند منجر به مزایای مهم اقتصادی و زیست محیطی برای پروژه های مسکونی یا تجاری املاک و مستغلات ، هتل ها ، بیمارستان ها ، دانشگاه ها و دفاتر شود.
هر صنعت دارای الزامات و متغیرهای خاص خود است که در بسیاری از سیستمهای خنک کننده و اندازه های موجود امروزه بازتاب داده می شود. در کنار این امر ، سیستم های خنک کننده صنعتی و راه حل هایی که به راحتی اجرا می شوند ، مانند نمونه هایی که توسط ARANER ارائه می شود ، ابزاری قدرتمند برای تقویت بهره وری و بهبود تولید است ، صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می کنید.

مرکز داده

مراکز داده گروه هایی از سرورهای مورد استفاده برای پردازش و توزیع داده ها را ذخیره می کنند. سرورها به طور طبیعی در حین کار گرما تولید می کنند و اگر گرما از بین نرود دما افزایش می یابد. متأسفانه ، این می تواند بر عملکرد سرورها تأثیر منفی بگذارد. برای جلوگیری از این مشکل ، سیستم های خنک کننده هوا معمولاً در این مراکز داده قرار می گیرند ، گرمای تولید شده را از بین می برند و عملیات نگهداری را به حداقل می رسانند. این سیستم های خنک کننده بسته به شرایط بیرونی معمولاً مبتنی بر هوا یا مایع است. علاوه بر این ، سیستم های خنک کننده جدید با استفاده از آب دریا به عنوان مبرد ، از نظر محیط زیست سازگارتر هستند.

مرکز داده در سردخانه
Data Centre سردخانه

​Power Generation

تولید برق اغلب بر اساس احتراق سوخت های مختلف صورت می گیرد. برای دستیابی به راندمان بالاتر ، هوای ورودی باید در شرایط مشخص باشد. اگر دمای هوای ورودی خیلی زیاد باشد ، چگالی آن کاهش می یابد و دچار افت تولید برق می شود. برای جلوگیری از این مشکل ، از سیستم هایی مانند سیستم خنک کننده هوای ورودی توربین ، سیستمی برای خنک کردن این جریان های هوا استفاده می شود. سایر قسمت های سیستم های تولید و توزیع مانند ژنراتورهای برقی یا کارخانه های توزیع نیز در هنگام کار گرما تولید می کنند. برای به حداقل رساندن عملیات نگهداری ، سیستمهای برودتی لازم است. این تجهیزات تبرید معمولاً مبتنی بر چرخه فشرده سازی یا جذب است.

مراحل تولید برق در سردخانه

​​​​​​​​ Marine and Transportation Refrigeration

Mobile Air Conditioning

​​​​​​​​​​Chemical & Petrochemical

​​​​​​​​​​​​Climate Test Chambers

​​​​​​​​Pharmaceutical

​Energy-Carbon Capture & Sequestration

Commercial Refrigeration

​​DISTRICT COOLING

​Oil & Gas Transportation & Storage

​​Industrial Refrigeration

​Domestic Refrigeration

​​​​screw compressors

​گروه های اصلی کمپرسور برای کار در سردخانه ها

scroll compressors

semi-hermetic compressor
کمپرسورهای اصلی سردخانه
​​برندهای کمپرسور سردخانه

​کمپرسور های سردخانه در دوسته بزرگ در دنیا تولید می شوند،کمپرسورهای تجاری که غالبا این کمپرسورها در فروشگاه ها ، امکان تجاری مانند مغازه ها و ... کمپرسورهای صنعتی که مرز بین این دو گروه بسیار باریک بوده و تمایز آنها از یکدیگر کمی سخت است، بهترین گزینه برای شناسای این دوگروه را به این شکل تعریف می کنیم:  اگر مجموعه ای که در آن سردخانه ای است که ، نیاز به تکنیسین متخصص و دوره دیده مقیم در محل آن سردخانه نیست ، پس آن سردخانه تجاری است و اگر سردخانه ای نیاز دارد که گروه فنی تخصصی و دوره دیده به آن رسیدگی کنند آن سردخانه صنعتی است بالطبع مصداق آن برای کمپرسورهای آن مجموعه هم صادق است .

​​​​تعریف کمپرسور تجاری و صنعتی ؟

​​قسمتی از تولیدات شرکت : BITZER

خرید محصولات بیتزر
​​معروفترین شرکت های تولید کننده کمپرسور دردنیا

​شرکت متعددی در دنیا مبادرت به ساخت کمپرسورهای برودتی می نمایند .براساس سابقه و تخصصی که دارند هریک گروه های زیادی از دسته بندی محل مصرف را پوشش می دهند و برخی نیز به حوزه های تخصصی تر دست انداخته و در حوزه سرآمد هستند
قصد ما این است که شما را با بروزترین تکنولوژی ها و جدید ترین مدل های کمپرسورهای سردخانه در دنیا آشنا کنیم هرچند که مقداربسیار کمی از این بازار به ایران رسیده و برخی از آنها سال هاست که در ایران حتی شناخته شده نیستند ، خلا موجود در این صنعت صدمه جبران ناپذیری بر پیکره سردخانه ها و به موازات آن چرخه صنعت غذا می زند ، امروز شعار اصلی سازندگان این ماشین ها بهره وری و کاهش مصرف انرژی است که ما در حال حاضر حداقل می توان گفت با تکنولوژی سی سال قبل دنیا در حال کارهستیم و تعدادقلیلی از سردخانه های کشور که بروزرسانی شده اند در مقابل ظرفیت تقریبا ۵ میلیون تنی سردخانه های کشور بسیار ناچیز هستند .

​​معرفی کمپرسورهای تجاری شرکت امرسون
کمپرسورهای تجاری امرسون

خانواده کمپرسور Copeland Scroll برای راندمان و کارایی عالی با تزریق مایع برای کاربردهای درجه حرارت پایین طراحی شده اند.

​​​​در گروه کمپرسورهای پلمپ شده hermetic کمپرسورهای یخچال و فریزر خانگی و صنعتی هم هست که از توضیح در مورد آنها خوداری کردیم .

Discus & Semi-Hermetic Compressors

کمپرسورهای Copeland Discus رهبر صنعت تبرید تجاری هستند و ترکیبی از راندمان و قابلیت اطمینان در سطح جهانی است. کمپرسورهای Discus با طراحی منحصر به فرد دریچه ، آزمایش زندگی ناخوشایند و 25 سال تجربه در زمینه ، بهترین عملکرد را در کلاس ارائه می دهند.