سردخانه
سردخانه sardkhane

سردخانه فریونی

 

در فرایند خنک سازی،  سیستم های خنک کننده احتیاج به سیال مبرد برای انتقال گرما و حرارت داخل سالن ها به محیط خارج می باشند . به طور کلی انتخاب و تایین نوع این که  سیال مبرد بسته به عوامل گوناگونی نظیر ابعاد و نوع کاربری سردخانه، شرایط نگهداری و ... می‌باشد . از این میان گازهای فریونی و آمونیاک از پر کاربرد ترین این سیال ها می‌باشد، که امروزه در دنیا و  همچنین کشور مورد استفاده قرار می گیرند. تمام گازهای فریونی هیدروکربن های هالوژنی هستند. هالوژن ها شامل ملکولهای کلر و فلوئور هستند. که در سالهای اخیر برای سازگاری هرچه بیشتر با محیط زیست ، تغییراتی در فرمولاسیون آنها اعمال شده است که این امر موجب تفاوتهای در ساختار و خواص مبرد های فریونی گشته اند.

گاز های قدیمی دارای  ملکول های کربن و هالوژن بودند و با CFC ها نشان داده می شدند که دارای ترکیبات کلر، فلوئور و کربن بودند که موجب ایجاد  اثر گلخانه ای در کره زمین می شدند و هچنین خواصی نظیر توانایی حل شدن بالا در روغن های معدنی داشتند ، دافع رطوبت بودند .اما با تحقیات عالمی گسترده و اضافه نمودن عنصر هیدروژن و حذف کامل کلر و فلوئور گازهای هیدرو کربن (R134)HC بدست آمد که بر خلاف نمونه های پیشین کاملا سازگار بامحیط زیست بوده و همچنین خواصی نظیر حل پذیری در روغن های معدنی و دافع رطوبت بودن را حفظ کرده اند ، اما از سوی دیگر گاز های هیدروکربن دارای قابلیت اشعال زایی می باشند .

مزایای سردخانه فریونی:

با توجه به توضیحات قسمت قبل در مورد ماهیت گازهای فریونی در قسمت مزایا و معایب استفاده از این مبرد ها را بر‌می‌شماریم . اصلی ترین برتری مبرد های فریونی غیر سمی بودن و سازگاری آنها با محیط زیست می‌باشد که این مهم موجب قوانین ایمنی آسان تر در زمان نگهداری و همچنین در زمان ساخت سردخانه های فریونی می شود. البته استفاده از این نوع مبرد معایبی نظیر هزنه بالای خرید و عدم داشتن بو که موجب اطلاع دیر هنگام از نشتی سیال های مبرد سیستم گرماگیری سردخانه می‌شود . به صورت کلی با توجه به توضیحات بالا استفاده از مبرد های فریونی در سردخانه های کوچک و متوسط از نظر علم و اقتصادی توصیه می‌شود.

از سوی دیگر سیستم های آمونیاکی با توجه به قیمت پایین تر آمونیاک(نزدیک به یک هفتم گازR134 ) و هچنین دارا بودن بالاترین اثر تبرید در بین مبردها که موجب افزایش ضریب عملرد تا 10% می‌گردد . سیستم های آمونیاکی برای سردخانه های بزرگ صرفه اقتصادی بیشتری داشته همچنین  و قدرت عملکردی مناسب تر نیز برخوردار می‌باشد. ننظر به توضیحات بالا سیستم های خنک سازی آمونیاکی بیشتر برای سردخانه های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند .

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
آخرین پست ها
تماس با ما

با ما تماس گرفته و از مشاوران ما کمک بخواهید.

۰۲۶۳۲۷۷۵۴2۴

همه روزه ساعت 8 الی 19

وبلاگ سردخانه